Skuteczna Dieta

Wpływ snu na nasz organizm

Sen jest niezwykle ważny dla naszej równowagi psychicznej i fizycznej. Wystarczy kilka niedospanych nocy, abyśmy byli zmęczeni i rozdrażnieni. Sen jest potrzebny do oczyszczenia naszego organizmu, regulacji funkcji życiowych i odpoczynku.

Skutki braku snu

Brak snu jest odczuwalny natychmiast. Warto zainteresować się, jak nasz organizm reaguje na przedłużające się okresy bez zaśnięcia:

  • Po 24 godzinach - układ odpornościowy zaczyna słabnąć i produkuje mniej białych krwinek. Mózg zaczyna błędnie odczytywać sygnały i traci 40 procent zdolności do zapamiętywania. Spada poziom testosteronu i estrogenu, co negatywnie wpływa na libido. Spada również produkcja glukozy, co odbija się na zmniejszeniu dostaw energii do komórek.
  • Po 36 godzinach - raptownie spada szybkość reakcji, szacunkowo człowiek potrzebuje 4 razy więcej czasu na reagowanie na impulsy. Światło zaczyna być rażące, a odgłosy nienaturalnie natarczywe. Nie ustaje ból głowy i mogą pojawiać się nudności.
  • Po 48 godzinach - Zdaniem naukowców objawy zaczynają przypominać stan przy zawartości 1,5 promila alkoholu we krwi: rozmazany obraz, słaba kontrola psychomotoryczna, czas reakcji jeszcze dłuższy. Organizm traci zdolność do rozkładania kwasów i pojawiają się bóle mięśni oraz stawów. Trzustka coraz wolniej produkuje insulinę. Glukoza we krwi zostaje zamieniona w tłuszcz i wysłana do magazynów pod skórą. Mózg nie radzi sobie z impulsami. Szwankuje termostat wewnętrzny i pojawiają się dreszcze.
  • Po 72 godzinach - Niski poziom glukozy sprawia, ze niedożywiony jest mózg. Pojawiają się zaburzenia psychiczne. Człowiek traci poczucie rzeczywistości i wydaje mu się, że jest inną osobą. Obraz się rozmazuje, kolory tracą swoje barwy. Występują halucynacje, obce twarze pojawiają się i nikną, robaki biegają po rękach. Człowiek może zacząć popadać w paranoję. Mózg zaczyna sam na chwilę się wyłączać, pojawiają się kilkusekundowe drzemki. Organizm jest skrajnie przemęczony i zbyt duży wysiłek może skończyć się zapaścią.

Sen - naprawa całego ciała

W czasie snu następuje wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i jego regeneracja. W czasie najgłębszego snu, w fazie NREM, aktywność mózgu zanika niemal całkowicie i wtedy następuje jego regeneracja chemiczna na poziomie komórkowym. Faza REM odpowiada za odnowę wrażliwości receptorów i odbudowę neuroprzekaźników. W czasie snu dochodzi do utrwalenia pamięci i przyswajania informacji. Nasz mózg analizuje pozyskane informacje, segreguje, kataloguje i umieszcza w odpowiednich przegródkach. Sprawnie funkcjonujący umysł wpływa na odpowiednią pracę wszystkich części naszego organizmu.