Skuteczna Dieta

Dieta doktor Dąbrowskiej

Autorka diety warzywno-owocowej, doktor Ewa Dąbrowska, na własnej witrynie internetowej zamieściła wyraźne ostrzeżenie, że nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne powikłania, wynikające ze stosowania diety bez nadzoru lekarza. Stworzona przez nią kuracja należy do diet bardzo restrykcyjnych. Nie wolno jej stosować dłużej niż 6 tygodni i częściej niż co pół roku. Dostarcza organizmowi jedynie około 600 kcal dziennie. Nie powinny z niej korzystać osoby przed ukończeniem 18 lat, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Pomimo wszelkich zastrzeżeń dieta warzywno-owocowa jest coraz bardziej popularna w naszym kraju.

Dieta warzywna

Sekrety „wegetariańskiego postu”

Generalną zasadą diety jest spożywanie jedynie wybranych owoców i warzyw, wśród których znajdują się warzywa:

  • o jadalnych korzeniach – buraki, marchew, pietruszka, chrzan, rzodkiewki, seler;
  • cebulowate – cebula, por, czosnek;
  • kapustne – kapusta biała, włoska, czerwona, brokuł, brukselka, kalarepa, kalafior;
  • dyniowate – kabaczek, dynia ogórek;
  • psiankowate – papryka, pomidory;
  • liściaste – wszystkie sałaty, szpinak, roszponka, rukola, seler naciowy, pokrzywa i zioła.

Uzupełnieniem są owoce: jabłka, grejpfruty, cytryny, pomarańcze, truskawki, wiśnie, czereśnie, śliwki, porzeczki i jagody, ale w małych ilościach.

Z dozwolonych warzyw i owoców można tworzyć dowolne kombinacje smakowe i składnikowe. Mogą to być pokarmy gotowane, pieczone, surowe lub podawane w formie przecierów. Jednak do potraw nie wolno dodawać żadnych dodatków, a w szczególności oleju, oliwy, majonezu, śmietany czy jogurtu. Do celów smakowych można używać soku z cytryny, soku z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty oraz rozmaitych ziół. W trakcie kuracji nie czuje się głodu. W menu jest bowiem wiele błonnika, który pęcznieje i wypełnia żołądek.

W ciągu pierwszych dni organizm wydala nadmiar zmagazynowanej wody. W kolejnych dniach, dzięki małej podaży energii w pożywieniu, dochodzi do przestawienia się organizmu na odżywianie endogenne i wykorzystywania zgromadzonych zapasów. Poza tkanką tłuszczową mają być usuwane także złogi białkowe i wadliwe komórki, które są zastępowane nowymi.

Zalety i wady diety warzywno-owocowej

Dużą zaletą diety jest łatwość w jej przygotowaniu. Wszystkie składniki są dostępne w sklepach. Jeżeli stosuje się ją w sezonie, to również koszt jest niewielki. Przestrzeganie zasad żywieniowych prowadzi do szybkiego, procentowego spadku masy ciała. Im większa jest otyłość, tym więcej kilogramów można stracić w czasie kuracji. Pomimo niewielkiej kaloryczności pokarmów nie jest odczuwalny głód. W trakcie odchudzania spada apetyt na solone przekąski i słodycze. Lepiej funkcjonuje węch i poprawia się smak.

Największą wadą diety jest restrykcyjność i związane z nią osłabienie. Podczas jej trwania lepiej jest prowadzić oszczędny tryb życia. Zalecane jest stosowanie kuracji w czasie urlopu. Dieta może prowadzić do ubytków tkanki pozatłuszczowej i wychładzać organizm. Około czwartego dnia kuracji pojawia się biegunka. Mogą również zdarzyć się inne reakcje organizmu, związane z procesami jego oczyszczania. Wiele osób skarży się na bóle głowy, gorączkę i podatność na infekcje. Obserwowano także przykre dolegliwości związane z wcześniejszymi urazami. Dlatego powinno się poinformować lekarza o chęci przeprowadzenia diety i monitorować regularnie stan swojego zdrowia.

Wychodzenie z kuracji

Naturalne kryzysy zazwyczaj ustępują po 2-3 dniach. Wraca energia, chęć życia i głęboki sen. W tym czasie dobrze jest zwiększyć aktywność fizyczną. Szczególnie polecane są marsze lub nordic walking. Po okresie odchudzania, który nie powinien trwać dłużej nić 6 tygodni, do codziennego menu można dodawać kolejne produkty. Najlepiej zacząć od tych owoców i warzyw, których nie ma na liście wskazanych. Później można dodać pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, mleko oraz jego przetwory i oleje roślinne.