Skuteczna Dieta

Zdrowa dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to jedna z najzdrowszych rodzajów diet - polecana jest każdemu nawet tym, którzy nie mają potrzeby odchudzania się. Sposób odżywiania stosowany w tej diecie zawiera wszystkie potrzebne składniki żywnościowe a ponadto pozytywnie wpływa na nadciśnienie oraz poziom cholesterolu. Ten sposób odżywiania cieszy się największą popularnością we Francji, Włoszech i Hiszpanii - stąd też nazwa diety, czy sposobu odżywiania.

Dieta śródziemnomorska

Odżywianie w diecie śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska kładzie duży nacisk na spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz kasz i makaronów, dodatkowo ryby i owoce morze oraz pełnoziarniste pieczywo. Tak skomponowane posiłki dostarczają do organizmu duże ilości błonnika oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspomaga to procesy trawienne oraz dostarcza niezbędnych witamin oraz makro i mikroelementów.

To dieta lekkostrawna stawiająca na białka pochodzenia roślinnego przy ograniczeniu mięsa do niezbędnego minimum. Natomiast wieprzowinę wykluczamy w całości. Potrawy są głównie gotowane lub przygotowywane na parze lub pieczone w folii lub na ruszcie. Stosujemy duże ilości oliwy z oliwek, zamiast masła czy tłuszczów zwierzęcych, zarówno do sałatek jak i przygotowywania mięs czy ryb. Zawiera ona odpowiednią ilość kwasów omega w odpowiedniej proporcji.

Oliwka z oliwek

Warzywa i owoce spożywamy zarówno w postaci surowej (dodatek do sałatek) jak i gotowanej czy smażonej. W przygotowywanych potrawach stosuje się też duże ilości czosnku i cebuli. Które posiadają właściwości przeciwbakteryjne. Sałatki mogą być uzupełnieniem obiadu lub stanowić oddzielny posiłek. W ten sposób możemy zjeść pięć posiłków dziennie ograniczając równocześnie ilość dostarczanych kalorii.

Co jeść a czego unikać

Polecane produkty:

  • ryby jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • owoce i warzywa (np. rośliny strączkowe) - źródło witamin i minerałów,
  • ryż, makarony, kasze, ciemne pieczywo - źródła białka i błonnika,
  • orzechy i suszone owoce - naturalne źródło tłuszczów.

Niezalecane produkty:

  • czerwone mięso,
  • tłuste białe mięso,
  • przetworzone wędliny,
  • białe pieczywo,
  • słodycze i lody.

Zbilansowane odżywianie

Dieta wywodząca się z regionu Morza Śródziemnego jest jedną z lepiej zbilansowanych diet pod względem spożywanych produktów. Dzięki temu jest jedną ze zdrowszych diet, która dostarcza w odpowiednich proporcjach składniki potrzebne do funkcjonowania całego organizmu. Wpływa ona pozytywnie na problemy z nadciśnieniem i zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Jak każdą dietę warto uzupełnić ją o aktywność fizyczną.