Skuteczna Dieta

Dieta oparta o owoce

Dieta owocowa jest niezawodną metodą oczyszczenia naszego organizmu z toksyn i szybkiego pozbycia się niewielkiej nadwagi. Jej największą zaletą jest łatwość w budowaniu codziennego menu. Nie musimy uczyć się żadnych, skomplikowanych przepisów, stosować wymyślnych urządzeń kuchennych i martwić się o poszczególne składniki potraw. Krajowe i importowane, świeże owoce są w naszych sklepach dostępne o każdej porze roku. Niestety, zasady diety wykluczają stosowanie suszonych owoców z uwagi na sporą zawartość cukru.

Dieta owocowa

Owocowy zawrót głowy

Przez cały czas jemy tyle owoców, na ile mamy ochotę. Stosowanie diety owocowej nie może jednak trwać zbyt długo. Nie powinno się jej stosować dłużej niż trzy dni, ponieważ może działać wyniszczająco na organizm. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przyrządzania potraw. Można jeść owoce surowe, gotowane, smażone lub pieczone. Generalna zasada polega na łączeniu ze sobą różnych owoców.

Każdy z nich zawiera różne składniki odżywcze, sole mineralne i witaminy, które powinny być stale dostarczane naszemu organizmowi. Osoby, które rozpoczynają dietę z nadzieją na zrzucenie 2 - 3 kilogramów, powinny ograniczyć liczbę zjadanych bananów i avocado. Najbardziej skuteczne jest jedzenie 5 razy dziennie sałatek zrobionych z rozmaitych, dostępnych w danej chwili owoców, które skrapia się sokiem z cytryny.

Efekty diety owocowej

Owoce mają w sobie ograniczoną liczbę kalorii, przeważnie nie więcej niż 60 kcal w 100 gramach i dużą zawartość minerałów oraz witamin. Dlatego ograniczenie diety do pokarmów owocowych powoduje szybką utratę kilku kilogramów. Owocowy cukier, fruktoza dostarczy organizmowi niezbędnej energii, pozwalając na normalne funkcjonowanie. Jeżeli nie będziemy niebezpiecznie przeciągać diety, to nie powinny pojawić się zawroty głowy, ani żadne inne, negatywne sygnały ze strony naszego organizmu.

Dieta owocowa jest stosowana głównie w celu oczyszczenia naszego organizmu z toksyn i złogów, a zawarty w owocach błonnik działa stymulująco na pracę naszego układu trawiennego. Dlatego najlepiej nie obierać ze skóry jabłek czy gruszek. Wszystkie owoce powinny być jednak bardzo dokładnie umyte. Jeżeli decydujemy się na gotowanie lub duszenie, to należy to robić z pominięciem cukru i innych, kalorycznych dodatków.

Jeśli dieta ma być skuteczna, to powinna być rygorystycznie przestrzegana. Po 2 - 3 dniach spokojnie zaczynamy dołączać do naszego menu inne składniki. Kromka razowego pieczywa do śniadania i pierś kurczaka do obiadu w zupełności wystarczą. Dietę można stosować raz czy dwa razy w miesiącu, ale niezbyt często i nieregularnie, bowiem w innym przypadku organizm zacznie magazynować zapasy w oczekiwaniu na zmniejszoną podaż kalorii.

Wartości odżywcze w owocach

Na 100g świeżych owoców (niebieski - najwyższe wartości, czerwone - najniższe)

OwocEnergia [kcal]Węglowod. [g]Błonnik [g]:A [µg]E [mg]B1 [mg]B2 [mg]B3 [mg]C [mg]
Arbuz368.40.3380.10.080.020.210
Banan9523.51.780.270.0400.10.59
Brzoskwinia4611.91.9990.960.0220.0540.972.7
Grejpfrut369.81.930.290.0400.020.0240
Gruszka5414.42.120.40.0190.0370.095.3
Jabłko4612.1240.490.0340.0260.179.2
Maliny29116.730.480.0180.0620.2631.4
Mandarynki4211.21.9160.20.1050.0220.230.8
Melon368.411830.10.0400.020.620
Porzeczki3514.97.91410.0620.0320.35182.6
Śliwki4511.71.6490.860.0590.0390.495.2
Truskawki287.21.820.120.0280.0650.2866
Winogrona6917.61.530.70.0600.040.25.4
Wiśnie4710.91400.130.0490.0590.412