Skuteczna Dieta

Jak skutecznie ograniczyć cholesterol

Cholesterol ma dwa oblicza. Dobre, zwane HDL, nie odkłada się w tętnicach i ma działanie przeciwmiażdżycowe. Zła frakcja, nazywana LDL, odpowiada za chorobę niedokrwienną serca, prowadzi do zawałów i udarów. U zdrowego człowieka poziom złego cholesterolu nie powinien być wyższy niż 130 mg/dl. Dobry cholesterol reguluje całkowity poziom cholesterolu w organizmie, powodując jego transport do wątroby, gdzie następuje jego przetwarzanie. Całkowite stężenie cholesterolu nie powinno przekraczać 200 mg/dl.

Dbamy o cholesterol

Zdrowe odżywianie

Podstawową przyczyną obecności we krwi zbyt dużego stężenia złego cholesterolu jest niewłaściwa dieta. Jedząc zbyt tłusto i nadużywając soli kuchennej działamy przeciwko własnemu organizmowi. Cholesterolowe złogi sprawiają, że zwęża się światło w tętnicach, co powoduje niedokrwienie oraz przekłada się na podniesienie ciśnienia. Podstawową sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych.

Najważniejsze jest zmniejszenie całkowitego spożycia tłuszczów i zastąpienie nasyconych tłuszczów zwierzęcych nienasyconymi tłuszczami pochodzenia roślinnego. Dodatkowo sterole, obecne w olejach roślinnych, owocach, warzywach i ziarnach, hamują przyswajanie cholesterolu przez organizm. Ważny jest również odpowiedni styl życia, rzucenie palenia papierosów, unikanie stresów i zwiększona aktywność fizyczna.

Dieta nadziei

Zmiany w odżywianiu pozwalają na zmniejszenie poziomu cholesterolu nawet o 15 procent. Oznacza to zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału prawie o 1/3. Wraz z wiekiem coraz bardziej należy dbać o swoje odżywianie. Przeciętny czterdziestolatek, który zredukował poziom cholesterolu o 10 procent, o połowę zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Dieta niskocholesterolowa powinna jednocześnie zwierać kwas foliowy, witaminę C, B6,i B12, kwasy tłuszczowe omega-3, związki fenolowe, fitosterole roślinne i bioflawonidy.

Lista produktów zalecanych

Dieta niskocholesterolowa jest zalecana nie tylko osobom, które poprzez zaburzenia lipidowe znajdują się w grupach ryzyka. Każdy człowiek stosujący się do jej zaleceń działa na rzecz własnego zdrowia i życia. Podstawę kuracji obniżającej poziom cholesterolu stanowią warzywa i owoce.

Szczególnie wskazane są: różne rodzaje kapusty, kalafiory, papryka, kalarepa, maliny, truskawki, owoce cytrusowe, marchew, dynia, pomidory, groszek zielony, sałata szpinak, morele. Warzywa mają być składnikiem każdego posiłku, a dziennie powinnyśmy ich zjadać w różnej postaci około pół kilograma. Błonnik, w który są niezwykle bogate, zmniejsza wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego, co przekłada się na odpowiednie zmniejszenie poziomu cholesterolu. Warto pamiętać, że substancja ta występuje też w pieczywie razowym i kaszach.

Ważnym składnikiem zdrowej diety są ryby. Można w nich znaleźć składniki, które trudno dostarczyć organizmowi w innych produktach żywnościowych. Chodzi o witaminę D, jod, selen, a przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy tego rodzaju zmniejszają we krwi poziom trójglicerydów, mają działanie przeciwzakrzepowe i obniżają wysokość ciśnienia tętniczego. Dietę powinny uzupełniać produkty mleczne, a w szczególności kefiry, jogurty i sery. Są one ważnymi źródłami wapnia. Jeżeli chodzi o samo mleko, najlepiej wybierać odtłuszczone. Lepiej też unikać serów tłustych i pełnotłustych, a w przypadku twarogów, decydować się na chude.

Jakie produkty ograniczać

Przede wszystkim czas pożegnać się z większością potraw opartych na tłuszczach zwierzęcych. Niedopuszczalny jest smalec, słonina, boczki i tłuste mięso wieprzowe. Do smażenia najlepiej używać olejów roślinnych, choć tę formę przyrządzania potraw również warto ograniczać. Najlepsze jest duszenie, gotowanie na parze czy pieczenie w folii aluminiowej lub rękawie.

Źródłem cholesterolu są jaja, dlatego ich liczbę należy ograniczyć do 3 sztuk w tygodniu. Z jadłospisu trzeba skreślić podroby i wykonywane z nich wędliny, salcesony i pasztety. Decydując się na niskocholesterolową dietę kardiologiczną powinniśmy zdecydowanie ograniczyć ilość zjadanej soli, która wiąże się z nadciśnieniem. Trzeba wyeliminować słone przekąski i zredukować liczbę produktów konserwowanych. Potrawy najlepiej doprawiać ziołami.