Skuteczna Dieta

Stosowanie diety Montignaca

Michel Montignac, w latach 80 zainteresował się pracami P. A. Cargo, który twierdził, że przygotował odpowiednią dietę do efektywnego leczenia cukrzycy. Monitignc postanowił sprawdzić efekty działania tej diety i dobierając odpowiednie produkty (o niskiej zawartości cukru) w ciągu trzech miesięcy schudł 15 kilogramów. Po tym eksperymencie Montignac odrzucił teorię o wpływie ilości spożywanych kalorii na wagę ciała. Czym więc charakteryzuje się i na jakiej zasadzie działa dieta Montignaca.

Indeks glikemiczny

Na potrzeby diety Montignac przygotował tabelę podzieloną na produkty z niskim i wysokim indeksem glikemicznym. Im wyższy indeks glikemiczny tym bardziej podnosi się poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu.

Poziom glukozy we krwi

Przy stosowaniu diety ważne jest utrzymywanie stałego poziomu glukozy we krwi, czyli spożywanie takich posiłków, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Takie posiłki dostarczają nam wtedy „dobrych” węglowodanów, które zapobiegają przybieraniu wagi ciała.

Produkty z niskim indeksem glikemicznym:

  • nie oczyszczone zboża, pełnoziarnisty ryż,
  • chude mięso i ryby,
  • niskotłuszczowy nabiał,
  • owoce (brzoskwinie, grejpfruty),
  • warzywa (strączkowe, zielone, pomidory, czosnek).

Produkty z wysokim indeksem glikemicznym:

  • cukier, cukierki, ciasta,
  • ziemniaki, kukurydza, mąka,
  • miód, banany, suszone owoce.

Pełna lista produktów z wartościami indeksu glikemicznego.

Zasady diety Montignaca

Dietę można podzielić na dwa etapy. Pierwszy polega na przywróceniu normalnej masy ciała, drugi na jej utrzymaniu. Zarówno w pierwszym, jak i drugim etapie diety, ważne jest przestrzeganie jej zasad.

W ciągu dnia spożywamy trzy posiłki o stałych porach - śniadanie, obiad i kolację. Produkty o niskim IG (indeksie glikemicznym) poniżej 35 możemy łączyć z tłuczami, natomiast te powyżej z białkami lub warzywami. Śniadanie powinno być bogate w węglowodany, a na pół godziny przed śniadaniem warto zjeść owoce. Obiad powinien zawierać mieszankę tłuszczów i białek a na kolację (przed godziną 18) jemy węglowodany i białka. Pić najlepiej wodę mineralną nie gazowaną jednak nie w trakcie posiłków, tylko albo przed albo po posiłku.

Efekty stosowania diety

Dieta Montignaca nie jest typową dietą odchudzającą i trzeba się uzbroić w cierpliwość jeżeli chodzi o spadek wagi. Rezultaty są raczej rozciągnięte w czasie i ma to swoją dobrą stronę - unikamy efektu jo-jo. Stosując ją możemy zrzucać około 1 - 2 kilogramy w ciągu tygodnia. Nie jest to może wiele, jednak dieta nie należy do restrykcyjnych i nie powoduje uczucia głodu przez co łatwiej wytrwać przy jej stosowaniu.

Podsumowanie

Dieta Montignaca nie jest typową dietę odchudzającą choć pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Jej stosowanie oparte jest o licznie indeksu glikemicznego poszczególnych produktów - ilość glukozy w krwi po spożyciu. Nie liczymy natomiast kalorii, dzięki czemu podczas stosowania tej diety nie towarzyszy nam uczucie głodu. Dieta ma proste zasady, które ułatwiają jej stosowanie.