Skuteczna Dieta

Siły Yin - Yang w diecie

Makrobiotyczna filozofia została sformalizowana przez japońskiego filozofa Georga Oshawę i rozpropagowana na świecie wspólnie z jego następcami i uczniami, którymi byli Nihibata Manabu i Shojiro Goto. Teoria opiera się na przekonaniu, że jedzenie ma znacznie większy wpływ na nasze życie, niż nam się wydaje. Wszystko, co jemy, odbija się niezwykle mocno nie tylko na naszym zdrowiu, ale wpływa również na nasze życie, determinując szczęście lub jego brak.

Na diecie makrobiotycznej

Sztuka zachowania proporcji

Makrobiotyka zakłada, że nasza wewnętrzna równowaga zależy od sposobu właściwego zbilansowania w pożywieniu ochładzających i rozgrzewających produktów, które są zgodne z siłami Yin i Yang. Pochodząca ze starożytnej filozofii chińskiej koncepcja głosi, że wzajemne oddziaływanie tych dwóch elementów jest praprzyczyną wszystkiego. Z Yin i Yang powstaje pięć pierwiastków, z których stworzony jest wszechświat: ogień, woda, ziemia, metal i drewno.

Dieta makrobiotyczna wynika z przekonania, że trawienie pokarmów Yin powoduje powstawanie w naszym organizmie chłodu, a przyswajanie pierwiastków Yang niesie ze sobą ciepło lub gorąco, jak w przypadku ostrych przypraw. Tradycyjna medycyna chińska wyodrębniła 5 głównych grup pokarmowych: zimne, chłodne, neutralne, ciepłe i gorące, które stanowiły skalę od zimnego Yin do gorącego Yang. W makrobiotyce interesują nas jedynie pokarmy z grupy neutralnej, a eliminujemy grupy skrajne.

Neutralne pokarmy makrobiotyczne

Ponad połowę codziennego pożywienia powinny stanowić pełne zboża. Do tej grypy zalicza się zarówno brązowy ryż, pszenicę, jęczmień, owies czy grykę, jak również produkty pełnoziarniste, płatki, kluski, makarony i inne, mączne dania. Każdego dnia należy wypić dwie filiżanki zupy, która powinna mieć zbilansowany smak (ani ostry, ani mdły, ani słodki, ani kwaśny). Zupa w czasie jedzenia nie może być też gorąca ani zimna. Do jej gotowania można używać ryb, fasoli, zbóż i warzyw. Ten ostatni składnik powinien stanowić około 20 procent dziennego menu.

Należy wybierać warzywa sezonowe, które występują tam, gdzie mieszkamy. Egzotyczne i importowane z daleka( nawet z Chin i Japonii) nie są zalecane. Trzecią część należy zjadać na surowo, a dwie trzecie gotować, piec, smażyć lub marynować. W codziennej bazie pokarmów znajdują się jeszcze rośliny strączkowe, które powinny stanowić 5-10 procent dziennej, makrobiotycznej diety.

Jako elementy dodatkowe, które można zjadać, uznaje się ryby, które można spożywać kilka razy w tygodniu, w niewielkich ilościach. Lepiej jest wybierać gatunki o białym mięsie oraz pochodzące z morza. Dobrą przekąską są nasiona i orzechy. Kilka razy w tygodniu można zjeść owoce, najlepiej ugotowane lub suszone. Podobnie jak w przypadku warzyw, należy wybierać te owoce, które rosną w bliskim sąsiedztwie, co w naszym przypadku oznacza rezygnację z cytrusów, mango czy bananów. Kilka razy tygodniowo można jeść desery słodzone słodem jęczmiennym lub syropem ryżowym.

Do przyrządzania potraw stosuje się olej roślinny. Do picia trzeba używać wody. Zalecane jest również picie kawy zbożowej i herbatek ziołowych. Soki owocowe i warzywne oraz herbata zielona mogą być pite sporadycznie, a czarnej herbaty, kawy, a także innych napojów słodzonych czy mleka należy się wystrzegać. Dopuszczalnymi napojami wyskokowymi jest piwo i wino, a zakazanymi są alkohole destylowane: wódka, gin, koniak, whisky.

Makrobiotyczna sztuka kulinarna

Przyrządzanie potraw jest związane z wieloma zasadami, które nawiązują do pór roku, pór dnia, proporcji oleju i soli oraz wielu innych zależności, które mają zapewnić równowagę Yin i Yang. Bardzo ważny jest kolor żywności. Każde danie powinno składać się z produktów czerwonych, białych, niebieskich, żółtych i czarnych. Odpowiednio skomponowana potrawa makrobiotyczna musi zawierać pięć smaków: słodki, gorzki, ostry, kwaśny i słony.

Przechodzenie na dietę makrobiotyczną jest procesem długim i wymagającym zdobycia dość rozległej wiedzy. Makrobiotyka jest filozofią, którą trudno przenieść do kuchni, jeśli nie stosuje się jej w innych dziedzinach życia. Wiara, że nasz los jest determinowany prze Yini Yang, które wzajemnie na siebie oddziałują i przenikają się, jest podstawą do dalszych stopni wtajemniczenia.