Skuteczna Dieta

Na diecie Kwaśniewskiego

Dieta została wymyślona i rozpropagowana przez lekarza i dietetyka - dr Jana Kwaśniewskiego. Stąd też nazwa diety stosowanej początkowo przez pacjentów w sanatorium w Ciechocinku. Posiada też drugą nazwę, którą dość często się stosuje, diety optymalnej. Dieta ta ma sporo zwolenników, którzy uważają, że dzięki stosowaniu tego sposobu żywienia pozbyli się wielu dolegliwości. Budzi to jednak sporo kontrowersji, gdyż z badań naukowych wynika, że dieta może powodować wzrost ryzyka zapadalności na inne choroby.

Kontrowersje wokół diety

O ile co do odchudzających właściwości diety panuje zgodność - jej stosowanie powoduje spadek masy ciała o tyle sposób odżywiania budzi kontrowersje. Dieta proponuje spożywanie dużej ilości tłuszczu co wg badań może powodować miażdżycę oraz wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Dr Kwaśniewski uważa jednak, że badania (głównie amerykańskie) zakładają również wysokie spożycie węglowodanów czego nie ma w diecie optymalnej. Istotne jest też spożycie odpowiedniej ilości białka.

Dieta kwaśniewskiego

Podobna do diety Kwaśniewskiego - dieta ketonowa (zakładająca wysokie spożycie tłuszczów) jest zalecana przy leczeniu epilepsji u dzieci. Daje również dobre rezultaty przy leczeniu choroby Parkinsona, Alzheimera oraz depresji. Dokładny sposób działania nie jest jednak znany.

Sposób odżywiania

Stosując dietę należy spożywać określone proporcje białek, tłuszczy oraz węglowodanów - 1,0 : 2,5 - 3,5 : 0,8. W związku z takim modelem zaleca się spożywanie sporej ilości tłuszczów zwierzęcych, oraz warzywa i owoce w małych ilościach (dopuszczalne są te z małą ilością węglowodanów). Taki sposób żywienie powoduje, że dziennie do organizmu możemy dostarczyć ponad 4 000 kalorii.

Ten sposób odżywiania ma jednak sporo wad (pomijając kwestie odchudzania):

  • Dostarcza małą ilość błonnika (nieprawidłowa praca jelit),
  • Powoduje niedobór potasu, wapnia i magnezu,
  • Niedobór witaminy B i C oraz nadmiar witaminy A.

Z uwagi na to dieta została zakwalifikowana do diet wysokiego ryzyka. Może powodować zaburzenia metabolizmu oraz wzrost ryzyka miażdżycy czy pogłębienie stanów osteoporozy.

Produkty zalecane i niewskazane

Należy jeść - tłuste mięso, smalec, boczek, słonina, salceson, pasztety, łosoś, halibut, tłuste sosy, tłuste sery, żółtka, pełne mleko, śmietana, napoje bez cukru.

Zalecane i odradzane produkty

Należy unikać - miód, jabłka, przetwory z owoców, ryż, kasze, pieczywo, ziemniaki, groch, fasola, słodycze, ciasta, słodkie napoje.

Taki sposób odżywiania i wybór określonych produktów ma zapewnić dostarczenie dużej ilości tłuszczów oraz ograniczyć ilość przyswajanych węglowodanów.

Efekty stosowania diety Kwaśniewskiego

Jeżeli chodzi o odchudzanie to dieta pozwala schudnąć około 5 kg na miesiąc. Efekt występuje do czasu kiedy nasz metabolizm nie ulegnie zmianie tzn. przyzwyczaimy się do tego rodzaju odżywiania. Wtedy waga stabilizuje się i spożycie tłuszczów nie wpływa na jej obniżanie, co nie oznacza, że powrót do starego sposobu odżywiania nie spowoduje wzrostu wagi.

Jeżeli chodzi o choroby, które dieta powoduje lub na które pomaga to sprawa nie jest jednoznaczna. Proponujemy poszukać informacji na własną rękę. Badania naukowe raczej odradzają lub uważają tą dietę za szkodliwą natomiast opinie ludzi, którzy ją stosowali zazwyczaj są pozytywne.