Skuteczna Dieta

Chudniemy na diecie kapuścianej

Dieta oparta na zupie z kapusty została opracowana przez norweskich lekarzy, jako metoda szybkiego pozbywania się nadwagi przez osoby cierpiące na choroby serca. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zyskała ogromną popularność dzięki prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który poprzez jej stosowanie znacznie stracił na wadze. Skuteczna kuracja polityka sprawiła, że dieta prezydencka stała się jedną z naszych najpopularniejszych metod odchudzania.

Dieta kapuściana

Zasady stosowania diety prezydenckiej

Podstawą diety jest zupa z kapusty. Tylko ją można jeść beż żadnych limitów czy ograniczeń. Najważniejsza zasada diety mówi, że im więcej zupy zjemy, tym lepsze będą efekty. W trakcie kuracji odchudzającej można spożywać również inne produkty, ale w ściśle reglamentowanych ilościach. Wszelkie warzywa, owoce czy kawałki chudej ryby lub piersi kurczaka stanowią jedynie uzupełnienie zupy.

Dieta kapuściana jest uboga w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy i dlatego nie wolno jej stosować dłużej niż siedem dni. Kolejną kurację tego typu można podjąć dopiero po kilku miesiącach przerwy. Jeżeli uda nam się ściśle przestrzegać zaleceń, to w ciągu tygodnia jesteśmy w stanie zgubić około 4 - 6 kilogramów. Osoby bardzo otyłe mogą w tym czasie pozbyć się nawet 10 kilogramów.

Ze względu na mdły smak, który sprawia, że zupa kapuściana dość szybko staje się trudna do przełknięcia, do jej gotowania dodaje się odrobinę marchwi, pomidorów, papryki lub selera naciowego. Do zupy można również dodać dla smaku świeże zioła lub przyprawy, ale pod żadnym pozorem nie należy używać soli. Warto pamiętać, że głównym składnikiem większości gotowych przypraw i fixów do potraw jest sól kuchenna.

Przepis na zupę kapuścianą

Magiczna zupa z kapusty jest niezwykle prosta do przygotowania. Do jej gotowania potrzebna jest jedynie woda i główka kapusty białej lub włoskiej. Drugi wybór jest lepszy, ponieważ nasz organizm lepiej trawi ten rodzaj kapusty.

Główkę kapusty obieramy z zewnętrznych liści i pozbywamy się twardego głąba ze środka. Kilka pomidorów sparzamy wrzątkiem, co sprawi, że bez kłopotów usuniemy z nich skórkę. Myjemy dwie lub trzy papryki, najlepiej o różnych kolorach, dzięki czemu nasza zupa będzie apetyczniej wyglądała. Obieramy jedną cebulę i ćwierć kilograma marchwi. Wszystkie składniki szatkujemy i przekładamy do garnka. Całość zalewamy 3 litrami wody i gotujemy około godziny pod przykryciem. Podając zupę można ją udekorować natką pietruszki.

Szczegółowy jadłospis

Stosując dietę należy również pić jedynie wybrane napoje. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Można sobie pozwolić także na filiżankę kawy oraz czarną lub zieloną herbatę. Wszystkie napoje powinny być bez dodatku cukru. Całkowicie wykluczone są dosładzane soki owocowe oraz wszelkie napoje gazowane. Należy pamiętać aby co najmniej raz w ciągu dnia spożyć zupę kapuścianą.

  • Pierwszy: zupa i owoce z wyjątkiem bananów
  • Drugi: zupa i warzywa najlepiej zielone liściaste,
  • Trzeci: zupa i warzywa oraz owoce,
  • Czwarty: zupa, mleko do woli oraz do trzech bananów,
  • Piąty: zupa, do 50 dkg wołowiny oraz 6 świeżych pomidorów,
  • Szósty: zupa, wołowina i warzywa,
  • Siódmy: zupa, brązowy ryż i warzywa.

Wady i zalety diety kapuścianej

Kapusta jest niskokaloryczna, a jednocześnie zawiera szereg potrzebnych organizmowi elementów. Jest niezwykle bogata w witaminę C, witaminę A oraz pierwiastki: fosfor, potas, mangan, wapń i sód. Potrawy z kapusty zawierają sporo błonnika, który ułatwia trawienie, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu oraz oczyszcza układ pokarmowy. Zupa z kapusty jest sycąca i dzięki temu stosowanie diety kapuścianej nie wiąże się z uczuciem wilczego głodu. Metoda jest polecana osobom, które mają skłonność do nadmiernego objadania się.

Wadą diety kapuścianej jest monotonne pożywienie, które już po kilku posiłkach staje się trudne do przełknięcia. Radykalny charakter sprawia, że nie wolno jest stosować jej dłużej niż tydzień i zbyt często powtarzać. Niestety po zakończeniu kuracji odchudzającej często pojawia się efekt jo-jo. Diety kapuścianej nie mogą stosować osoby chore na niedokrwistość, kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.