Skuteczna Dieta

Dieta stosowana przy cukrzycy

Cukrzyca to grupa chorób, związanych z bardzo podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przewlekła postać choroby wiąże się z niewydolnością i uszkodzeniami wielu, różnych narządów. Najbardziej narażone są oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne. Współczesna medycyna kładzie w leczeniu cukrzycy ogromny nacisk na zapobieganie otyłości, aktywność fizyczną i odpowiednią, zdrową dietę.

Dieta stosowana przy cukrzycy

Założenia diety cukrzycowej

Dieta stosowana w terapii cukrzycy jest zbilansowana i z powodzeniem może być stosowana przez osoby zdrowe. Oczywiście zawsze należy ją bilansować kalorycznie, w odniesieniu do zapotrzebowania konkretnego organizmu. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta cukrzycowa zakłada przestrzeganie ścisłego harmonogramu żywieniowego. Podstawową zasadą jest eliminowanie uczucia głodu, co wiąże się ze stabilizacją poziomu cukru we krwi. Dzienne menu powinno być podzielone na 5 posiłków, rozłożonych równomiernie w ciągu dnia. Zazwyczaj są to trzy posiłki główne: śniadanie, obiad, kolacja oraz dwa dodatkowe lunch i podwieczorek. Pierwszy posiłek spożywamy 2 godziny po przebudzeniu, a ostatni 2 godziny przed zaśnięciem. Dania powinny być oparte o wszystkie grupy pokarmowe. Jeść musimy węglowodany (ok. 60 procent wartości kalorycznej pożywienia), tłuszcze (ok. 30 procent) i białka (ok. 10 procent).

Węglowodany

Fruktoza i glukoza znajdują się we wszystkich słodzonych produktach, warzywach i owocach. Ich cechą jest bardzo łatwe wchłanianie przez organizm człowieka, co skutkuje gwałtownym podniesieniem poziomu glukozy we krwi. Ten mechanizm jest niezwykle szkodliwy w przypadku cukrzyków i osób zagrożonych chorobą. Właśnie dlatego w diecie cukrzycowej ogranicza się podaż cukrów prostych i stosuje produkty z cukrami złożonymi. Powszechnym węglowodanem złożonym jest skrobia, która występuje w ziarnach zbóż.

Podstawą diety, zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, powinny być warzywa. Zalecane jest zwłaszcza jedzenie kapusty, kalafiora, ogórków, sałaty, pomidorów, rzodkiewki, papryki, szpinaku i innych warzyw z małą zawartością cukru. Drugą grupę stanowią produkty zbożowe. Najlepiej pełnoziarniste i razowe, które oparte są o węglowodany złożone. Należy jeść makarony gotowane na twardo, kasze, rośliny strączkowe i nieoczyszczony ryż.

Białka i tłuszcze

Tłuszcze zwierzęce zwiększają ryzyko miażdżycy, które i bez tego jest u cukrzyków bardzo wysokie. Dlatego lepiej stosować tłuszcze roślinne. Smalec, słonina i masło powinny być na stałe wyeliminowane na rzecz różnych olejów roślinnych. Wiele z nich, jak olej sezamowy, oliwa, olej arachidowy, stanowi doskonały dodatek do sałatki i potraw jedzonych na zimno. Zestawiając menu warto pamiętać, że procentowy udział tłuszczów w diecie (30%) liczony jest w oparciu o wartość kaloryczną, a nie wagową. Tłuszcze są grupą pokarmową, która zawiera w sobie najwięcej kalorii.

Pod kątem wartości odżywczych, najlepsze jest białko zwierzęce. Ze względu na ryzyko miażdżycy należy wybierać jedynie chude gatunki mięsa i ryb. Zalecane jest odtłuszczone mleko, białe sery, kefiry i jogurty bez cukru. Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać białka zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia dolegliwości ze strony nerek.