Skuteczna Dieta

Stosowanie diety Cambridge

Dieta Cambridge oparta jest o spożywanie posiłków opartych o produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Są to albo produkty gotowe do spożycia, albo wymagają prostego przygotowania jak np. zupki w proszku. Oryginalne produkty posiadają pozytywną opinię Instytutu Żywności i Żywienia. Twórcą diety jest Alan Howard - naukowiec, który badał problemy otyłości na uniwersytecie w Cambridge. Efektem tych prac było powstanie Programu Odchudzania Cambridge.

Na diecie Cambridge

Program odchudzania

Program diety Cambridge oparty jest o 6 stopni:

  • Stopień 1 - bardzo niskokaloryczny: 415 - 554 kalorie,
  • Stopień 2 i 3 - niskokaloryczny: 810 i 1 000 kalorii,
  • Stopień 4, 5 i 6 - zbilansowany: 1 200, 1 500, ponad 1 500 kalorii.

Jak widać program ten przy radykalnym wariancie dostarcza bardzo mało kalorii, nawet w wariantach zbilansowanych jest to poniżej zalecanej dziennej ilości kalorii. Dlatego też stosowanie diety należy skonsultować z lekarzem, a stopień 1 wymaga pomocy osoby wyspecjalizowanej w leczeniu otyłości. Diety tej nie wolno stosować kobietom w ciąży i karmiącym.

Każdy ze stopni wymaga od nas spożywania określonej ilości produktów Cambridge oraz, w zależności od wybranego wariantu, posiłków konwencjonalnych (szczegółowy opis każdego stopnia można znaleźć - tutaj). W skład produktów wchodzą zupy, napoje, owsianki, błonnik oraz batony (zawierają one optymalną ilość składników odżywczych oraz witamin i minerałów). Obowiązkowo podczas stosowania diety trzeba wypijać ponad dwa litry wody dziennie.

Efekty stosowania diety Cambridge

W zależności od wybranego wariantu w ciągu maksymalnie trzech tygodni cyklu można zrzucić około 10 kilogramów. Oczywiście po przejściu jednego stopnia możemy przejść na kolejny zwiększając ilość kalorii i chudnąć dalej. Program jest tak opracowany, że możemy zacząć właściwie od każdego stopnia w zależności od tego ile kilogramów chcemy zrzucić.

Produkty diety Cambridge

Po zakończeniu odchudzania należy kontynuować racjonalne żywienie oraz być aktywnym fizycznie. Pozwoli to nam na uniknięcie efektu jo-jo, który może zniweczyć cały nasz wysiłek związany z odchudzaniem.

Nie jest to jednak dieta dla osób poniżej 14 roku życia, osób chorych na cukrzycę typu I oraz osób z problemami typu anoreksja czy bulimia.

Podsumowanie

Dieta Cambridge może być stosowana przy różnym poziomie nadwagi czy otyłości. Pod to można wybrać odpowiedni program, który dostarcza nam określoną liczbę kalorii w postaci gotowych produktów lub półproduktów. Dieta pozwala w przypadku najbardziej radykalnego cyklu schudnąć około 10 kilogramów w ciągu trzech tygodni. Dietę Cambridge należy stosować po konsultacji ze specjalistą ds. żywienia.