Skuteczna Dieta

Jak zadbać o swoje zdrowie

Większość osób zdrowie utożsamia z brakiem chorób i wysoką odpornością na nie. Jednak zgodnie z szeroką definicją zdrowia to zalicza się do niego zarówno aspekty fizyczne, psychiczne jak i społeczne. Być zdrowym oznacza dobre samopoczucie - wolne od chorób i niedomagań, komfort psychiczny - radzenie sobie ze stresem i napięciami, zdolność logicznego myślenia i podtrzymywania prawidłowych relacji społecznych. Na czym trzeba się skupić, żeby być zdrowym.

Odżywianie

Głównym warunkiem zachowania zdrowia jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych zawierających witaminy, minerały, węglowodany, białka oraz wodę. Dlatego przy odżywianiu zgodnie z potrzebami organizmu ważna jest świadomość swoich działań. Bez tego nasze działania pro zdrowotne będą jedynie powierzchowne i nie przyniosą trwałych efektów.

Żywność

Kolejnym elementem jest jakość żywności jaką spożywamy. To co jemy i jak jemy wpływa istotnie na nasze zdrowie. Trzeba postarać się o usunięcie z jadłospisu źródeł jakichkolwiek toksyn, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Trzeba posiadać wiedzę na temat pochodzenia spożywanej żywności, jej składu oraz wartości odżywczych jakie dostarcza. Im bardziej przetworzona żywność tym bardziej dla nas szkodliwa.

Nastawienie psychiczne

Istotną rolę w zachowaniu naszego zdrowia pełni też nasze nastawienie psychiczne. Poczucie własnej wartości i optymizm na pewno są elementami, które pomagają w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Powinniśmy natomiast unikać ciągłego stresu i napięć oraz narzekania, gdyż ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Ćwiczenia fizyczne

Regularne ćwiczenia fizyczne mają duże znaczenie dla naszego organizmu. Człowiek nie jest przystosowany do siedzącego trybu życia tylko do aktywnego. Ważne, żeby być aktywnym fizycznie na co dzień, nie musi to być od razu sport wyczynowy, wystarczą np. spacery po lesie czy jazda na rowerze. Ważne aby odbywało się to na świeżym powietrzu - dobrze dotleniony organizm lepiej funkcjonuje.

Sen

Dla zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej niezbędna jest odpowiednia ilość snu. Sen jest dla naszego zdrowia niezbędny i nie powinno się spać ani za mało ani za dużo - optymalnie to 7 - 8 godzina na dobę. Tyle potrzebuje nasz organizm aby odpowiednio się zregenerować. Oczywiście czas snu jest zależny od indywidualnych uwarunkowań oraz wieku (np. młodzież i małe dzieci powinny spać zdecydowanie dłużej).

Dbając o powyższe elementy dbamy też o to, żeby być zdrowym. Ważne jest aby nasza praca nad zdrowym stylem życia była regularna - stanowiła swojego rodzaju nawyk. Warto zwrócić uwagę na to jak jemy i co jemy. Istotne jest też nasze nastawienie psychiczne - optymizm i wiara w siebie pomagają. Trzeba też regularnie ćwiczyć oraz zapewnić sobie odpowiednią ilość snu.